Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Prahoje paminėtas sovietinių trėmimų iš Baltijos šalių 80-metis

Sukurta 2021.06.16 / Atnaujinta 2021.06.16 08:20
   Prahoje paminėtas sovietinių trėmimų iš Baltijos šalių 80-metis
   Prahoje paminėtas sovietinių trėmimų iš Baltijos šalių 80-metis
   Prahoje paminėtas sovietinių trėmimų iš Baltijos šalių 80-metis

   Birželio 15 dieną Lietuvos ambasadoje Prahoje atidaryta speciali paroda „Po svetimu dangum“, skirta pirmųjų sovietinių trėmimų iš Baltijos šalių 80-mečio paminėjimui. Parodoje trėmimų baisumus apžvelgia ne tik istoriniai faktai, nuotraukos, bet taip pat asmeninė Lietuvos ambasadoriaus Čekijoje Laimono Talat-Kelpšos šeimos istorija.

   Parodą Lietuvos ambasados Čekijoje kiemelyje atidarė Čekijos Senato pirmininkas Milošas Vystrčilas, dalyvavo ir kiti Čekijos politikai, pareigūnai, Prahoje reziduojantys diplomatai, lietuvių bendruomenės atstovai.

   „Mano senelio šeima į Sibirą išvežta 1941 metų birželio 14-ąją. Močiutė į Sibirą bėgo pati, nes jos mama jau buvo suimta ir tik kaimynų įspėta močiutė negrįžo namo ir išvengė arešto. Mano tėvas gimė ir augo Vorkutoje. Ir jei stalininis teroras daug kam Europoje atrodo tolima praeitis, galiu pasakyti: ne, jo šešėlis vis dar čia, stalininio teroro aukos dar gyvos ir dar ieško atsakymo į klausimą 'už ką?'“, - susirinkusiems svečiams pasakojo ambasadorius L. Talat-Kelpša.

   Pasak Lietuvos atstovybės vadovo, oficialus istorijos pasakojimas dažnai nuošalėje palieka aukų ir budelių asmenines nuostatas, išgyvenimus, patirtis, nes tokia kolektyvinės atminties paskirtis - subendrinti, nuasmeninti, išskirti bendruomenę telkiančius epizodus ir išmoktas pamokas. „Todėl norėjosi sugretinti kolektyvinę atmintį ir asmeninius prisiminimus, žiūrovui pateikti kuo įvairiapusiškesnį paveikslą. Juk kaip nebūtų paradoksalu, asmeniniuose prisiminimuose dažnai ištrinami patys siaubingiausi išgyvenimai - žmogaus sąmonė šitaip stengiasi apsisaugoti nuo perdegimo ir išsaugoti viltį”, - sakė L. Talat-Kelpša.

   Ambasadoje atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro parengta paroda „Po svetimu dangumi: Lietuvos gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940–1958 m., kurioje eksponuojami dokumentai ir nuotraukos pasakoja apie trėmimų organizavimą, politinius areštus, sunkias ir sudėtingas tremtinių bei politinių kalinių gyvenimo, buities ir darbo sąlygas. Lietuvoje ir užsienyje paroda jau rodyta daugiau nei 30 kartų, tarp jų - ir Europos Parlamente. Čekijos publikai pristatoma paroda specialiai išversta į čekų kalbą ir papildyta pasakojimu apie ambasadoriaus šeimos narių tremtį.

   1941 metų birželio 14 dieną Sovietą Sąjunga pradėjo vykdyti masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per pirmuosius okupacijos metus sovietai ištrėmė, nužudė, įkalino apie 23 tūkst. šalies gyventojų. Iš viso iki 1953 metų iš Lietuvos ištremta apie 130 tūkst. žmonių, dar apie 156 tūkst. gyventojų buvo įkalinta.