Artimiausi renginiai
- 2023-10-03 Ministras G. Landsbergis dalyvaus Varšuvos Saugumo forume
- 2023-10-04 Ministras G. Landsbergis susitiks su Danijos ambasadore Lietuvoje
- 2023-10-04 Ministras G. Landsbergis dalyvaus Vyriausybės pasitarime ir posėdyje
- 2023-10-04 Ministras G. Landsbergis dalyvaus Vokietijos vienybės dienos minėjime
- 2023-10-05 Ministras G. Landsbergis dalyvaus vidiniuose pasitarimuose
Tarptautinėje Leonido Donskio atminimui skirtoje konferencijoje dėmesys Ukrainai, kolektyvinių traumų sprendimui
Šiandien, rugsėjo 21 dieną, Valdovų rūmuose, Vilniuje, vykstančioje tarptautinėje Leonido Donskio mokslinėje konferencijoje „Kolektyvinių traumų įveikimas – išmoktos pamokos ir kelias į priekį“ skiriamas dėmesys kolektyvinės traumos klausimams, kurie šiandien daro didelę įtaką visuomenei ir politikai. Konferencijoje daug dėmesio skiriama Ukrainai, kuri šiuo metu išgyvena ateities kartoms atsiliepsiančią didžiausią XXI amžiaus traumą.
„Ši konferencija vyksta didžiausios XXI amžiaus traumos – kruvino Rusijos karo Ukrainoje – akivaizdoje. Ukraina savo istorijoje patyrė daug kolektyvinių traumų, iš kurių didžiausios ir simboliškiausios lig šiol buvo Holodomoras ir Černobylis. Po jų Ukrainą užgriuvo nauja Rusijos sukelta didžiulė tragedija. Tačiau neabejojame, kad Ukraina laimės šį karą, išmokys V. Putiną istorijos pamoką, ir ši kolektyvinės traumos grandinė bus nutraukta, išlaisvinant nuo jos naštos ateities kartas”, – kreipdamasis į konferencijos dalyvius, pabrėžė užsienio reikalų viceministras Jonas Survila.
Viceministras ragino tarptautinę bendruomenę suvienyti pastangas teikiant pagalbą bei paramą, kad Ukraina kuo greičiau laimėtų karą ir pradėtų tiek fizinio, tiek dvasinio atsigavimo nuo karo procesą.
„Nepriklausomai nuo to, kaip greitai Ukraina sugebės įveikti agresorę Rusiją, šio karo padarytos žaizdos turės gyti dešimtmečius. Ir čia kalbu ne tik apie sugriautą infrastruktūrą, bet visų pirma apie dvasines traumas, kurias palieka ši negailestinga ir nežmoniška Rusijos sukelta agresija“, – teigė viceministras.
J. Survila taip pat pabrėžė, kad demokratija yra vienintelė kolektyvinių traumų gydymo prielaida.
„Iš praeities ir dabarties istorijos akivaizdu, kad totalitariniai režimai nesukuria sąlygų traumoms gydyti, jie tik pagilina ir padidina praeities žaizdas. Tik tos šalys, kurios eina žmogaus teisių užtikrinimo ir demokratijos plėtros keliu, gali objektyviai pažvelgti į praeitį ir savo santykius su kitomis šalimis. Todėl dabar savo kolektyvines traumas maskuojanti Rusija, jeigu norės ateityje pasveikti, taip pat turės tapti demokratine”, – sakė J. Survila.
Į konferencijos dalyvius ir svečius vaizdo ryšiu kreipėsi Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola ir Ukrainos užsienio reikalų ministro pirmoji pavaduotoja Emine Džaparova.
Taip pat konferencijoje pranešimus skaitė ir diskutavo žymūs politikai, mokslininkai, visuomenės veikėjai – Andrejaus Sacharovo centro direktorius prof. Robert van Voren, Europos trauminio streso tyrimų draugijos pirmininkas prof. Evaldas Kazlauskas, Teisės dėstytoja Varšuvos universitete Małgorzata Wosińska, buvęs užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas, Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Tiffino universiteto pasaulinio saugumo ir žvalgybos docentė Olga Bertelsen, istorikas iš Moldovos dr. Virgiliu Bîrlădeanu, Sibiu Lucian Blaga universiteto dėstytojas iš Rumunijos dr. Mihai Stelian Rusu, Londono universiteto koledžo dėstytojas Martins Paparinskis, Eriksono instituto atstovas iš JAV prof. Gerard Fromm, psichiatras, prof. Dainius Pūras ir psichikos sveikatos ir lyderystės centro pirmininkė iš Pietų Afrikos Respublikos Nomfundo Mogapi.
Konferencijoje nagrinėtas Krymo totorių atvejis, viešoji tarptautinė teisė ir kolektyvinės traumos, taip pat sovietinis medicininis teroras, aptartos naujos traumos, Lenkijos atsakas karui Ukrainoje, traumų našta visuomenei iš psichotraumatologijos perspektyvos, nuotolinės psichologinės pagalbos programa „Samopomoch“, kuri buvo ir yra įgyvendinama Ukrainoje. Taip pat konferencijoje kalbėta apie tai, kaip įveikti per kartas atsikartojančias traumas, aptarta, kokie iššūkiai kyla, gerinant psichinę savijautą pokomunistinėse visuomenėse bei susitaikymas su Rumunijos komunistine praeitimi, apžvelgtos pamokos iš Pietų Afrikos Respublikos.
Šiemet – tai jau penktoji konferencija, kuri rengiama kasmet prisimenant Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesoriaus, buvusio Europos parlamentaro ir aktyvaus visuomenininko Leonido Donskio mirties metines.
Tarptautinę konferenciją organizuoja VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos tyrimų plėtros centras kartu su Užsienio reikalų ministerija.
Nuotraukų aut.: Jonas Petronis.